Naujienos

Su „eTwinning“ – į Graikiją

2018 balandžio 25

Pagal „Move2Learn, Learn2Move“ iniciatyvą Jonavos Senamiesčio gimnazijos mokytojos Leonora Večkienė ir Vitalija Ramonienė bei 10 gimnazistų lankėsi pas savo partnerius Graikijoje, Eleusos licėjuje, Janinos mieste.

Janinos miestas, kuriame gyvena apie 70 000 gyventojų, sutiko mus su žaluma, šiluma ir nepaprastu žmonių nuoširdumu. Pirmą susitikimo dieną skyrėme pažinčiai. Mūsų gimnazistės pristatė savo miestą bei mokyklą, dainavo lietuviškas dainas ir mokė graikus šokti lietuviškus liaudies šokius. Ekskursijos po mokyklą metu susipažinome su mokyklos technine baze. Graikų mokiniai pravedė pamoką apie demokratiją, o sirtakis bei kiti tradiciniai graikų šokiai visus projekto dalyvius įtraukė į smagią veiklą. Kadangi graikai yra ortodoksai, turėjome galimybę aplankyti ne vieną vienuolyną. Regionas yra įžymus savo vynuogynais, todėl taip pat lankėmės Zitsos kaime, kur yra įsikūrusi  regiono vyninė. Mokiniams buvo pravesta edukacinė programa.

Viena iš įdomiausių dienų buvo skirta menams. Aplankėme vieną iš seniausių dvasinių vietų Graikijoje – Dodoni archeologinę vietovę. Čia gyveno seniausias orakulas ir senovės žmonės keliaudavo didelius atstumus, kad sužinotų savo ateitį. Pamatėme sugriautą  Dzeuso šventyklą ir šventąjį ąžuolą, po kuriuo orakulas klausydavosi lapų garsų ir pranašaudavo ateitį.

Visiems neišdildomą įspūdį paliko susitikimas su graikų architektu, Atėnų menų mokyklos profesoriumi Th. Papayianni. Gimęs mažame Elleniko kaime šis žmogus įkūrė meno mokyklą, kur organizuoja įvairias dirbtuves menininkams iš visos Graikijos. Ant kaimo kavinės sienų kabo jo nupiešti visų kaimo gyventojų portretai. Jis mums parodė, kaip pasiekęs daug gyvenime žmogus nepamiršta savo gimtojo kaimo ir deda daug pastangų, kad turistai aplankytų šią vietą. Janinoje taip pat apsilankėme sidabrakalystės muziejuje, kuriame pristatoma Epyro regiono sidabrakalystės istorija nuo 15 amžiaus. Po pietų mokinių laukė netradicinis renginys miesto bibliotekoje – frankofonijos dienos. Nors mes nekalbėjome prancūziškai, buvome paprašyti perskaityti Žiulio Verno kūrinių ištraukas lietuviškai.

Paskutinę dieną skyrėme  Janinos ir jos apylinkių gamtai. Lankėmės Peramos stalaktitų ir stalagmitų urvuose, susidariusiuose prieš 1 500 000 metų. Šie urvai įtraukti į pasaulio žymiausių urvų sąrašą. Po to laiveliu plaukėme į Pamvočio ežere esančią Janinos salą, kur gyvena tik apie 100 šeimų. Tradiciniai namai, siauros gatvelės, parduotuvėlės su tradiciniais dirbiniais traukė kiekvieno akį. Taip pat čia aplankėme ir Ali Pašos muziejų. Čia susipažinome su šio valdovo veikla bei su Epyro regiono tautiniais rūbais ir papuošalais. Pakeliui į namus teko nakvoti Atėnuose. Išnaudojome šią progą aplankydami Akropolį.

Grįžę namo mes organizavome susitikimą su tėvais: mokėme graikų kalbos, šokome sirtakį, gimnazistai dalinosi savo įspūdžiais, skanavome atsivežtas lauktuves, o tėvai nustebino mus savo iškeptais pyragais ir tortais. Kelionė baigėsi palikdama daug šiltų prisiminimų.

 

– Leonora Večkienė
Jonavos Senamiesčio gimnazijos Anglų kalbos mokytoja, „eTwinning“ projektų koordinatorė