Naujienos

Projekto dėlionė su vasaros prieskoniais

2023 10 liepos

Vasara žygiuoja sparčiu žingsniu, jau prasidėjo atostogų metas mokykloje, todėl apie svarbius dalykus norisi rašyti taip, kad būtų smagu ir lengva, tarsi savotišką vasaros dienoraštį. Bet ne apie vasarą.

Apžvelgsiu šiais mokslo metais kartu su partneriais iš penkių šalių – Graikijos, Islandijos, Lenkijos, Serbijos ir  Turkijos – vykdytą tarptautinį „eTwinning“ projektą „#We Have A Voice“.

O viskas prasidėjo praėjusį rudenį nuo naujos „eTwinning“ platformos: tai kas atrodė jau gana aišku po kelerių metų mokymosi vykdyti projektus, tapo vėl beveik nauja. Bet žinutė iš buvusių partnerių ankstesniame projekte pasuka reikalus kitaip. Kadangi vienas lauke ne karys, o mokytis ką nors naujo labai smagu su bendraminčiais, šaunios mokytojos Fotini iš Graikijos pakalbinta, prisijungiau prie pradedamo projekto “#We Have A Voice: for a better future, beautiful, sustainable, together”. Skrieja „pašto balandžiai“ WhatsApp žinučių pavidalu.

Spalis 2022. „Malonu vėl būti komandoje! Turiu daug ką nuveikti prieš pradėdama projekto veiklas, bet su jumis komandoje bus lengviau! Visada taip būna, kai ką nors darai kartu. Būti užsiėmusiam, akivaizdu, yra normali mokytojų būsena.“

Su mokytojų diena tuos, kurie švenčia! Ar galėtumėte priimti mane į savo kontaktų sąrašą? Išsiunčiau keletą kvietimų. Matau, Hacer, Fotini, kad kviečiate manęs prisijungti prie projekto. Nepavyksta. Bandau perprasti naująją platformą, na, tam reikia laiko ir pastangų. Bet po truputį. (…) Atrodo, kad esu jau prisijungusi, užpildžiusi viską, ko manęs prašė sistema. Prisijungiu ir prie projekto. Valio!

Pradedame kartu dirbti „eTwinning“ projekte, pasiruošę kartu įveikti pasitaikančias kliūtis bei sunkumus: mokysimės darant… Kadangi platforma lengvai nepasiduoda, o kartais iš viso atsisako veikti, gyvename toliau, planuojame ir dėliojamės svarbiausius projekto aspektus.

Sausis 2023. Su naujaisiais metais! Šventės baigėsi, įkvepiantis pabuvimas Dzūkijos nacionaliniame parke žiemą, apsuptai miško ramybės, labai padėjo išvėdinti galvą. Kimbame į darbus. Ei, kokie naujametiniai pasiryžimai?

Projekto tikslas ir uždaviniai ambicingi: paskatinti vaikus mąstyti ir kritiškai vertinti, svajoti ir imtis veiksmų dėl gražios ir tvarios ateities. Idėjas perteikti jaunesnio amžiaus darželinukams jiems suprantama kalba ir praktiškai pritaikyti demokratijos ugdymo metodus, kurių esmė – mokinių balso stiprinimas, grupės tarybos kūrimas, kritinis ir demokratinis dialogas.

Sveiki! su mokiniais atlikome klausimyną. Vaikams tai šiek tiek sudėtinga. Reikia labai daug žemiškų jiems artimų pavyzdžių, kad perteiktume projekto idėjas. Grupės diskusijų rate paskaičius pasaką arba pažiūrėjus tinkamą animacinį filmuką, vaikai susidomi, aptaria, jų akyse užsidega “kibirkštėlės”. Pavyks.

Europos mokyklų radijo organizuotas konkursas „Peace. Make it Heard“ kaip tik tai, kas padėjo vaikų mintis apie tai, kaip jie supranta taiką, paskleisti plačiau: taika su pačiu savimi, taika mokykloje, taika savo bendruomenėje, taika savoje šalyje, taika pasaulyje. „Taika yra džiaugsmas“, vis dar skamba paprasti, bet prasmingi  vaiko žodžiai: „MYLIU, būk su mumis!“

„eTwinning“ platforma vis spyriojasi, tad visus atliktus darbus keliame į bendrinamus dokumentus ar padlet.com, pasitariant ir nuolat mokantis vis naujų skaitmeninių gudrybių.

Vasaris 2023. Nuo praėjusios savaitės visur, net miške, su kolege Asta ir mūsų grupės vaikais ieškome raidžių. O partneriai graikai susidomėjo piramidėmis, jų dydžiais, ėmėsi skaičiavimų ir matavimų. Skelbia matematinį iššūkį ir kviečia visus prisijungti. Darosi įdomu, vaikai pradeda aptikti aplinkoje ne tik raides, bet ir skaičius. Tariamės, kuo nustebinti užsienio draugus. Užgavėnės pasufleruoja idėją: nutariame statyti rekordinį vieno metro aukščio bokštą iš blynų! Su mamyčių pagalba ir visais pagudravimais “išspaudėme” šešiasdešimt centimetrų. Suvalgėme daug, juk Užgavėnės, o blynai fantastiškai skanūs. Na, dabar jau protingi – žinosime, kad reikalingos rimtesnės konstrukcijos, juk blynai turi ir svorio matą – kuo aukščiau, kuo jų daugiau, tuo labiau vieni kitus spaudžia. Matyt ir posakis iš čia “suspaudė kaip blyną”. Linksmai išbandėme ir kitų šalių pateiktus iššūkius. Smagumėlis.

Gavome žinią, kad Graikijos Salonikų nacionalinis orkestras organizuoja nuotolinį koncertą „Kelionė į Europą”, į kurį kviečia registruotis darželinukus ir mokinius kartu su mokytojais. Džiaugiamės galėdami prisijungti prie Salonikų valstybinio orkestro muzikinio projekto.

Panašu, kad tai bus nuostabus renginys! Lietuvoje 16-oji yra laisva diena, Nepriklausomybės diena, todėl mokyklos nedirba. Bet vis tiek noriu užsiregistruoti kaip mokytojas, jei tai įmanoma. Ar galima registruoti save ir savo vaikus? Taip, viskas gerai. Vasario 16-ąją kartu su įvairių Europos šalių vaikais klausomės nuostabių klasikos kūrinių. Pirmasis Nikos Skalkotas kūrinys – naudojuosi vertimų programa, kad suprasčiau, ką graikiškai pasakoja ir rašo pokalbių lange apie kiekvieną kūrinį.😃 Taip! O dabar tai Norvegija!.. O dabar Austrija!

Mėgaujamės valsu… Ir taip tolyn į Europą. Jau viskas?? Laukiame tęsinio! Prašau perduoti kuo geriausius atsiliepimus organizatoriams. Dar daug šalių reikia aplankyti.

Orkestro projektas pamėtėjo muzikinę idėją visiems mums: norime susipažinti su partnerių šalių vaikų mylimiausiomis dainomis.

Labai netikėtai muzikinė projekto veikla sustoja, kai iš Turkijos atskrieja liūdnos žinios apie labai stiprų žemės drebėjimą, kuris nusinešė daug gyvybių, žmonės neteko savo artimųjų, draugų, namų… Išryškėja daug kitų problemų, tarp jų vis minimi ir netinkamai, aplaidžiai atlikti statybų darbai. Sunku rasti paguodos žodį, siunčiame nuotolinį palaikymą.

Labai gaila išgirsti liūdną žinią! Bent jau keliauja pagalba tiems, kuriems jos reikia. Tikrai skaudu turėti artimųjų žemės drebėjimo zonoje. 😢

Be žodžių… taip gaila visų, milžiniškas skaičius netekčių.

Po ekstremalių situacijų reikia laiko ir pastangų, kad atgautume dvasios ramybę. Iš pradžių tai sudėtinga, bet žmogaus genuose slypi stiprybė atsigauti ir eiti toliau. Su didžiausia meile, labai užjaučiame. Visos problemos, su kuriomis jums tenka susidurti, padvigubėjo arba patrigubėjo. Tu esi stipri ir drąsi. Džiaugiamės, kad esi saugi ir sveika. Stipriems žmonėms kartais reikia peties, ant kurio jie galėtų išsiverkti. Apkabiname!!! Kaip išmanydamos guodžiame mokytoją turkę.

Kovas 2023. Sveiki, jau vėlu, bandau įkelti nuotraukas į Twinspace, bet… tai užtrunka. TIKRAS kantrybės iššūkis. Pavasaris stebuklingai vis tiek kelia nuotaiką, saulės bučinukai, šviesesnės dienos ir grįžtančių paukščių balsai tirpina sąstingį ir kviečia imtis naujų veiklų. 

Viena iš sričių, kurioje mūsų vaikai gali išsakyti savo nuomonę, yra susijusi su tvarumu. Galime aptarti augalų sodinimo svarbą, kad galėtume džiaugtis sveiku maistu ir tvariais miestais ir kaimais, kuriuose gyvename. Suplanavome sodinimo veiklas savo mokyklose, netoliese esančiuose parkuose ar kitose mėgstamose vietose, esančiose netoli mūsų mokyklų.

Pavasaris atgaivino ir muzikines veiklas, klausėmės dainų, šokome, piešėme muzikos interpretacijas. Vaikai klausėsi dainos po dainos. Ypač graikiškos melodijos patraukė jų dėmesį, viena iš jų – dainelė „Balionėlis“.

„O kas, jei tavo balionėlis susprogs?

Aš turiu kitą, jis mane išgelbės.

Aš  ir savo senojo balionėlio ilgėsiuosi,

Bet kada nors aš užsiauginsiu sparnus…“, vis kartojosi priedainio žodžiai, kuriuos išsiaiškinome pasitelkę vertimo programą.

Vaikai klausėsi ir piešė. Balionėliai sumirgavo popieriaus lapuose. O vienas berniukas visada sugalvoja kokią nors inžinerinę idėją, mašiną ar pan. Taip ir šį kartą – lape įmantrus mechanizmas, o prie įrenginio “prikabintas” balionėlis. Jie visi nuostabūs, kai panyra į muzikos įkvėptą laisvą piešimą. Muzika yra galinga. Už šią veiklą vėliau jie balsavo kaip už geriausią, jiems labiausiai patikusią mūsų projekte.

Susitikę nuotoliu su kitų šalių vaikais, dalinamės įspūdžiais vieni su kitais. Gera matyti taip smagiai trypiančius lietuvišką šokį ir juo nuoširdžiai besidžiaugiančius kitų šalių darželinukus: ta „Marceliuke, Ciceliuke” tikras geros nuotaikos užtaisas! Vaikai iš Graikijos net nusprendė jį pašokti per savo darželio išleistuves, teiraujasi, apie ką ten dainuojama: „Marceliuke Ciceliuke, ką Jurgutis veikia? Bulves skuta, gručkus lupa, vakarienę kaičia!“ Smagiai pasijuokėme, kai išsivertėme žodžius į anglų kalbą, kad visi suprastų. Muzika vaikus „veža“, jie klausosi, juda, piešia, pildo savo vaikiškus pasaulius ryškiausiomis spalvomis.


Priartėjome prie paskutinės projekto veiklos – dalyvavimo pasaulinėje menų kampanijoje „The Walk“ („Little Amal“), kuria siekiama atkreipti dėmesį į pabėgėlių problemą. Tema jautri, aktuali, reikia padėti vaikams suvokti reiškinį ir pasistengti, kad vaikų balsas už labiau įtraukią visuomenę būtų išgirstas. (#actsofwelcome #LittleAmal)

Gegužė 2023. Labas rytas! Manau, kad dabar tinkamas metas pasveikinti Amal, nes mes ruošiamės švęsti Tarptautinę vaikų gynimo dieną birželio 1-ąją ir mokykloje pradedame projektą, skirtą prisiminti vaikų teises ir mūsų atsakomybes padėti vaikams augti ir ugdytis. Taigi šią savaitę ketiname grupėje įtraukti ir  „Pasveikinkime Amal“ veiklą.

Sveiki! Šiandien peržiūrėjome keletą filmuotų siužetų apie Amal. Tai tikrai sujaudino vaikus. Vieni nustebo, kiti nuliūdo, vis klausinėjo, kodėl mažoji Amal tokia didelė, kada Amal atvyks į Lietuvą. Patikrinome renginių programą, sąraše mūsų šalies nebuvo, bet buvo nemažai kitų, įskaitant Norvegiją. Vienas berniukas, kuris iki praėjusio rugsėjo gyveno Norvegijoje, pastebėjo, kad jei Amal atvyktų į Norvegiją žiemą, būtų per šalta, bet liepos mėnesį bus viskas gerai, bus šilta. Visi norėjo Amal pavaišinti saldumynais, padovanoti gėlių ar net pastatyti jai šiltą namelį, o galiausiai mes nusprendėme surengti nedidelę iškylą lauke, nes oras buvo nuostabus. Vaikai diskutavo, piešė, dalijosi girdėtomis istorijomis ir apie ukrainiečius, kurie prisiglaudė Lietuvoje dėl karo. Tiesą sakant, tai kėlė emocijas, ypač stebint vaikų reakcijas, klausantis jų netikėtų vaikiškų siūlymų. Atsiprašau už tokią ilgą žinutę, labai norėjau su jumis pasidalinti dienos emocija.

Laikinai nutylame, kai savoje padangėje atkeliauja netikėtos naujienos, vienos liūdnos, kitos linksmos, kažkam apie išėjimą, kažkam apie gimimą. Susirūpini, kad technologijos tau nepastebint „prarijo“ kelias valandas, kartais pusę nakties, o juk vaikus vis mokai būti sumaniais, susiskaičiuoti taip, kad laiko būtų ir darbui, ir žaidimui, ir poilsiui. Teks prisitaikyti pamokymus sau.

Birželis 2023. Labas rytas! Šaunūs vaizdo įrašai! Puikus darbas, Fotini, Katerina! Peržiūrėjome, sužinojome, kada yra Pasaulinė pabėgėlių diena ir kuo ji ypatinga. Vaikai žiūrėjo labai susikaupę. Išsidalinome su vaikais projekto pabaigos pažymėjimus. Sėkmės, Fotini, tau konferencijoje – esi drąsi ir protinga, tvirtai tiki tuo, ką darai. Tai raktas į sėkmę.💐Dar kartą ačiū už puikų darbą.

Šį vakarą praleidau „eTwinning“ platformoje, perbėgau puslapių sąrašą. Vis dar turiu neįkeltos projekto medžiagos. Bent jau platforma veikė pakankamai gerai. Tik su “pagalvojimais”.

Tiesą sakant, prieš mėnesį buvau beveik tikra, kad neteiksiu projekto vertinimo paraiškos, bet jūsų ryžtas ir pagalba buvo tokie pribloškiantys… Man net gėda, kad buvau benuleidžianti rankas. Priimkite tai kaip išpažintį. 😇

Nuoširdžiai dėkoju visoms projekto kolegėms. Daryti kartu yra svarbiausia. Jei apninka abejonės, draugiškas palaikymas yra vertesnis už auksą.

Vėl atsigavo „balandžių“ paštas, dūzgia žinučių perspėjimai. Baigiamieji projekto darbai, o ir atostogos jau čia pat. Nuovargis pasitraukia, nes kitoje ekrano pusėje nauji pasauliai vėl kviečia atradimams. Tai ypatingi lobiai – draugystė, pagalba, gebėjimas tartis, išsakyti ir išklausyti, priimti sprendimus, emocijos, patiktukai, širdelės, apkabinimai ir šypsenėlės. Tai yra virtualus „eTwinning“ „universitetas“, į kurį gali „įstoti“ bet kuris su vaikais dirbantis mokytojas. Jaučiu, kad įveikiant duobes ir kalnelius, priimant ir šviesias, ir niūrias spalvas, išmokstama daugiausia. Kartais apima keistas jausmas, kad netikėtai sutikti žmonės, kuriuos pažįsti trumpai, tau atskleidžia daugiausia tiesos apie mūsų pasaulį, ir taip paprastai, be jokių sudėtingų formulių, tiesiog n-tąjį kartą kantriai pakartodami tą pačią žinutę, kuri prasprūdo pro akis, klausydamiesi ir patardami, kartu džiaugdamiesi, palaikydami ir padrąsindami.

☼☼☼

Už lango piktai čirškia žvirblis ir jau pradedu mintyse barti nenaudėlį, kad jis atskriejusias mintis išvaiko, susikaupti neleidžia… Bet, ei, juk vasara, pažadėta buvo rašyti taip, kad būtų lengva, smagu ir viskas eitų “kaip per sviestą”!

Pats laikas eiti pasisveikinti su nauju svečiu, kuris įsigudrino atpūškuoti po langais ir dabar drąsiai reiškia savo teises į nuo vakarinio šokio ąžuole nuvargusį grambuolį. Greičiausiai tas pats grambuolys ką tik aplink namą vaikus vaikėsi, o šie lakstė spiegdami…

Tiek balsų balselių skamba virš vakarėjančios sodybos, kiekvienas vis kitą istoriją pasakoja. Gera nurimti, įsiklausyti ir tiesiog ilsėtis. Vasaroti.

 Reda Markauskienė

Anglų k. ir PU mokytoja

Kauno r. Ilgakiemio mokykla-darželis

P.S. Tegul ši projekto dėlionė bus apibendrinamasis „eTwinning“ „Profesinis dialogas“ mano kolegėms. Labai norėjau šiais metais padėti „užsikrėsti“ „eTwinning“ virusu. Ir nepasveikti. Smagių atostogų!

Naujienų kategorijos

Žymos