Naujienos

Projektas „Lengvasvoriai balionai su radijo įranga“ jaunųjų radijo mėgėjų stovykloje Kroatijoje

2022 31 rugpjūčio

Šiais metais startavęs „eTwinning“ projektas „Lengvasvoriai balionai su radijo įranga“ turėjo tikslą paskatinti mokinius domėtis fizikos mokslo šaka – radiotechnika, įgyti praktinių ir techninių žinių, lengvasvorių balionų gamybos ir paleidimo įgūdžių. Projektas siekė glaudesnio bendradarbiavimo tarp Vilniaus Universiteto mokslininkų ir mokinių. Prieš keletą metų Vilniaus universiteto radijo klubo nariai pradėjo kurti apie Žemę skriejančius lengvasvorius balionus, gabenančius „Arduino“ kompiuterį su radijo švyturėliu ir saulės baterijų moduliu, tad Utenos Dauniškio gimnazijos ir Vilniaus Nemenčinės Gedimino gimnazijos mokiniai, vedami mokytojos Loretos Tarvydienės, įsitraukė į šią veiklą. Praktinių užsiėmimų metu mokiniai konstravo lengvasvorį balioną: litavo, skaičiavo, programavo ir net laikė radijo mėgėjo kvalifikacijos egzaminą! Projekto galutinis rezultatas – abiejų gimnazijos mokinių sumontuotas ir paleistas į orą skrydžiui lengvasvoris balionas.

Liepos mėnesį pasiekė žinia, kad projektas gavo programos „eTwinning” Mokinio kokybės ženklelį ir Nacionalinį kokybės ženklelį, o taip pat banerį už kokybišką projekto įgyvendinimą.

Su šiais apdovanojimais projekto sklaida tebesitęsia. Utenos Dauniškio gimnazijos mokinys Adris Čypas (jo radijo šaukinys LY3AW) rugpjūčio 6-13 d. veiklą pratęsė „Youngsters On The Air“ – YOTA tarptautinėje jaunųjų radijo mėgėjų stovykloje Karlovać’e, Kroatijoje. Į šią stovyklą atvyko per 90 jaunuolių iš IARU R1 šalių (iš Japonijos, El Salvadoro, Kipro, Pietų Afrikos, Vokietijos, Švedijos, Suomijos, Austrijos, Prancūzijos, Ispanijos ir kt). Lietuvos delegaciją sudarė 3 atstovai (Adris Čypas iš Utenos Dauniškio gimanazijos, Tomas Babelis iš Vilniaus Jėzuitų gimnazijos ir Paulius Rimeikis iš Gargždų „Vaivorykštės” gimnazijos). Stovyklos dalyviams Adris Čypas turėjo galimybę pristatyti „eTwinning“ projekto veiklas t.y. papasakojo apie lengvasvorio oro baliono konstravimą ir paleidimo darbus. Stovykloje vyko ir kitos įdomios ir naudingos veiklos: buvo aktyvuota IOTA (vykdomi ryšiai iš salų), SOTA (vykdomi ryšiai iš kalnų), COTA (vykdomi ryšiai iš pilių), vyko lapių medžioklės užsiėmimai, mokiniai mokėsi montuoti vertikaliąją anteną, vyko įvairios paskaitos bei skirta laiko puikiam laisvalaikiui.

„eTwinning“ projektą padėjo įgyvendinti pirmojo lietuviško palydovo LituanicaSAT-1 išradėjas, fizinių mokslų daktaras, Vilniaus universiteto radijo mėgėjų klubo prezidentas ir Danske Bank programinės įrangos praktikos vadovas Simonas Kareiva, o YOTA stovyklą finansavo Lietuvos radijo mėgėjų draugija.

Adris Čypas džiaugėsi, kad „eTwinning“ projekto  veiklos, kaip lengvasvorių balionų konstravimas, pagaliau leido pritaikyti fizikos ir programavimo sričių žinias realioje praktikoje. „Įgijau daug techninių žinių, susipažinau su radijo mėgėjais iš viso pasaulio. O YOTA stovykla man buvo  pirmoji tarptautinė stovykla užsienyje. Stovykloje įgyta radijo mėgėjo veiklų  patirtis, pažintys su užsienio šalių radijo mėgėjais davė neįkainojamą pridėtinę vertę, kad net neįsivaizduoju, kaip tiek veiklų sugebėjome įvykdyti per savaitę“ – sakė jaunuolis.

„eTwinning“ ambasadorė, fizikos ir astronomijos mokytoja metodininkė Loreta Tarvydienė.

Nuotraukos iš tarptautinės radijo mėgėjų stovyklos Kroatijoje.

Naujienų kategorijos

Žymos