Naujienos

Mėnesio projektas „Būk sumanus – tai netikros naujienos“

2021-01-04

Gausus ir nenutrūkstantis informacijos srautas šiais laikais tapo mūsų kasdienybe. Naujienų tiek daug ir jos pasiekia mus ne tik per tradicinę žiniasklaidą, bet ir socialiniais tinklais. Vaikai ir jaunimas socialiniuose tinkluose praleidžia daug laiko. Būtent todėl svarbu, kad jie suprastų, kad ne visa informacija, pateikiama socialiniuose tinkluose, yra teisinga. Siekiant mokiniams padėti atskirti teisingą ir melagingą informaciją, kritiškai vertinti medijų turinį, kilo  projekto „Be smart – it‘s fake news!“ (liet. „Būk sumanus – tai netikros naujienos“) idėja bei bendram tikslui suvienijo mokytojus ir mokinius iš Ispanijos, Švedijos, Azerbaidžano, Italijos, Vengrijos, Lietuvos.

Projekto metu atlikdami užduotis mokiniai mokėsi bendradarbiavimo, tarpkultūrinės komunikacijos, lavino savo kritinio mąstymo, faktų tikrinimo ir kūrybingumo įgūdžius.

Projekto pradžioje mokiniai turėjo atsakyti į klausimyną, kuriame nurodė savo virtualius įpročius, žinias apie melagingas naujienas, o vėliau drauge diskutavo apie savo pateiktus atsakymus. Vėliau praktiškai buvo kalbamasi apie tai, kaip atskirti tikras naujienas nuo netikrų, kokiais kriterijais vadovautis, o virtualiose dirbtuvėse kuriamos parodomosios netikros naujienos.

„Dalyvaudami projekte moksleiviai patys išskyrė tris svarbiausius kriterijus, kurie leidžia nustatyti, ar naujiena tikra, ar ne. Pirmiausia reikia patikrinti naujienų šaltinį, antra – patikrinti, ar kituose naujienų šaltiniuose (portaluose ir pan.) ši naujiena taip pat skelbiama. Galiausiai – patikrinti nuorodas (neatidarius nuorodos, ją nukopijuoti ir patikrinti, kur veda)“, – pasakojo projekte aktyviai su savo mokiniais dalyvavusi anglų kalbos mokytoja Staselė Riškienė iš Kuršėnų Pavenčių mokyklos daugiafunkcinio centro

Projektas vyko 2020 m. pirmą pusmetį ir jame dalyvavo 13-15 m. amžiaus mokiniai.

Daugiau apie projektą ir jo veiklas skaitykite čia. Projekto „Twinspace“ puslapis.

 

Naujienų kategorijos

Žymos