Naujienos

Laimingiausioje pasaulio šalyje susitiko „eTwinning“ ambasadoriai iš Baltijos šalių ir Suomijos

2025-03-26

Laimingiausios pasaulio šalies sostinėje – Helsinkyje vyko kasmetinis Baltijos šalių ir Suomijos „eTwinning“ ambasadorių seminaras.

Šiemet programa „eTwinning“ fokusuojasi į temą apie pilietinį ugdymą ir bendrystę (angl. „Celebrate what unites us“), tad ir seminaro metu dalyviai ieškojo bendrystės, pažindinosi ir kūrė bendrus projektus.

Antroji seminaro diena buvo skirta kitai labai aktualiai temai – dirbtiniam intelektui ir atsakingam jo naudojimui kuriant „eTwinning“ projektus. Praktines dirbtuves vedė lektorė Matleena Laakso iš Tamperės universiteto. Seminare dalyvavę ambasadoriai nebuvo naujokai dirbtinio intelekto srityje – net 36 proc. jų teigė jau naudoję dirbtinio intelekto įrankius mokymo medžiagos kūrimui, tačiau norėjo žinias pagilinti, sužinoti daugiau įrankių ir metodų, kurie tiks pamokoms.

Ypatingas dėmesys buvo skirtas duomenų saugumui, lektorė patarė dirbtinio intelekto įrankius naudoti atsakingai tiek teikiant informaciją apie save, tiek apie savo organizaciją. Ji akcentavo, kad būtina laikytis taisyklių, jeigu tokios yra parengtos organizacijos viduje. Duomenys apie mokinius, sveikatos informacija, biometriniai duomenys, finansiniai organizacijos duomenys  – jautri informacija, todėl jos nereikėtų teikti jokiam įrankiui.

Lektorė M. Laakso pasidalino naudinga medžiaga, kuris pravers visiems mokytojams, norintiems pritaikyti dirbtinio intelekto įrankius. Tai Dr. Kari Kivinen parengtas gidas anglų kalba, nemokamai prieinamas visiems norintiems: https://faktabaari.fi/edu/oppaat/teachers-ai/.

Keletas įrankių, kurie gali būti naudingi kiekvienam mokytojui ruošiantis pamokoms arba kuriant užduotis mokiniams:

  • microsoft.com, gemini.google.com, leonardo.ai – įrankiai paveiksliukų generavimui.
  • com – įrankis muzikai kurti, 10 dainų per dieną nemokamai.
  • io, vidnoz.io – įrankiai vaizdo įrašų kūrimui.
  • diffit.me – sukuria mokymosi medžiagą pagal labai trumpą užklausą, suformuoja klausimus diskusijai arba testui.
  • magicschool.ai – užduočių arba pokalbių simuliacijų kūrimui.
  • com – mokymosi medžiagos kūrimui užsienio kalbomis.

Iš Lietuvos į seminarą vyko ilgametės programos „eTwinning“ ambasadorės Loreta Tarvydienė, Giedrė Raudonienė, Vilija Sušinskienė, Dainora Čepulė ir mentorė Renata Balčūnienė.

„Seminaro metu aktyviai dirbome grupėse, diskutuodami apie tai, kas mus vienija, ieškojome bendrų sąlyčio taškų ir šiuos atradimus vizualizavome kurdami plakatus. Tai buvo įtraukianti veikla, leidusi suprasti, kiek daug mus sieja nepaisant kultūrinių skirtumų. Viena iš interaktyviausių veiklų vyko tyrinėjant Helsinkio miesto erdves. Kiekviena grupė gavo atvirlaiškį su užduotimi – nuskenavus QR kodą, reikėjo atlikti kūrybinę užduotį, įtraukiant kiekvienos šalies tradicijas. Pavyzdžiui, vienoje užduotyje buvo pateikta patarlė, kurią reikėjo aptarti, rasti panašią savo šalyje ir sukurti naują, bendrą grupės patarlę“, – po seminaro dalinosi Giedrė Raudonienė, Telšių „Germanto“ mokyklos anglų kalbos mokytoja.

Fiziką dėstanti ambasadorė Loreta Tarvydienė iš Utenos Dauniškio gimnazijos su ambasadore iš Suomijos Hanna-Mari užregistravo naują projektą „20 eTwinning metų – kas mus vienija?”, kurio tikslas, atsakyti į projekto pavadinime užduotą klausimą.

„Ši patirtis pranoko mano lūkesčius – įgytos žinios ir kontaktai ne tik praturtins mano pedagoginę veiklą, bet ir paskatins aktyvesnį dalyvavimą tarptautiniuose švietimo projektuose“, – teigė seminare dalyvavusi Dainora Čepulė, darželio „Bitė“ direktorės pavaduotoja ugdymui.

Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos ugdymo skyriaus vedėja ir „eTwinning“ mentorė Renata Balčiūnienė vertina, kad surado naujų partnerių esamiems ir dar planuojamiems „eTwinning“, „Erasmus+“ ir „Nordplus“ projektams bei pasisėmė idėjų, kaip paminėti 20 metų „eTwinning“ ir Europos dieną.

Alytaus Dzūkijos mokyklos direktorė Vilija Sušinskienė akcentavo, kad ypač džiaugiasi užsimezgusia partneryste su Suomijos mokykla ir ambasadore, sukurtu nauju projektu, bendradarbiavimu programos „Erasmus+“ akreditacijos projekto rėmuose su Latvijos mokykla.

Nuotraukoje –  seminaro dalyvės iš Lietuvos ir lektorė.

Naujienų kategorijos

Žymos